Evropský tréninkový kurz Start-up Summit přivezl do Brna podnikatele z celého světa

Jedno Brno, 7 dní, 30 lidí z celé Evropy a tisíce nových zážitků. Tak bych se dal shrnout Erasmus+ tréninkový kurz Start-up Summit, který v srpnu zorganizovala studentská organizace Proactive Mind.

Hlavním tématem projektu bylo podnikání a jeho úspěšný start. V průběhu sedmi dní se tak účastníci z Itálie, Gruzie, Arménie, Slovinska, Kypru, Chorvatska, Běloruska, Německa a České republiky od odborníků z praxe dozvěděli, jak přistupovat k vytváření svého podnikání od začátku až od jeho úspěšného spuštění.

20914516_834501310090645_2293372831599710810_n

Hned na začátku projektu s Jirkou Doležalem a Honzou Emlerem, zakladateli motivačního diáře Doller, zkoumali, jak nejlépe vymyslet a definovat svůj podnikatelský záměr. Své nové podnikatelské nápady pak rozpracovávali na workshopu o Business Model Canvasu a přemýšleli o tom, jak je nejlépe představit veřejnosti na workshopu o marketingu a vytváření reklamního videa. Zamysleli se také nad dalšími potřebnými kroky z hlediska projektového managementu a vylepšili své prezentační schopnosti během Speaker’s Academy. A to vše v mezinárodní atmosféře s proaktivními lidmi z celého světa.

„Nejvíc ze všechno se mi líbila zkušenost práce a života v mezinárodním prostřední s podnikatelsky orientovanými lidmi. Možnost brainstormovat a rozvádět různé aspekty podnikatelských nápadů, které v jednotlivých skupinách vznikaly, byla také skvělá,“ říká běloruský účastník Roman Proskalovich. „A moc jsem si užil poznávání jiných kultur, vytváření přátelství a možná i budoucích partnerství,“ dodává.

Kromě zajímavých lektorů z praxe si účastníci rozšiřovali obzory i díky tomu, že každý den se vzdělávali na jiném místě spojeném s podporou podnikání. Workshopy se tak v Brně odehrávaly Impact HUBu, Jihomoravského informačního centra či Otevřené zahradě. Hlavním stanem pro 30 zahraničních hostů pak v Brně bylo další zajímavé podnikatelské místo unikátní apartmány – Internesto. Putování po různých přednáškových místech bylo pro účastníky skvělé, organizátorům ale přidalo trochu práce a starostí.

„Na organizaci tréninkového kurzu jsem se podílel poprvé, takže jsem přesně nevěděl co mohu očekávat a jak se na projekt správně připravit. Jakmile projekt začal, tak jsem viděl, že všechno šlape jak má a zmocnila se mě euforie. Průběh projektu byl nejenom zábavný a vzrušující, ale zároveň velmi přínosný a obohacující. Rovněž to byl impulz, abych této sféře začal věnovat více. Těším se, na organizaci dalšího projektu,“ plánuje už teď další zapojení jeden ze čtyř organizátorů Jindřich Košťál.

Kromě Brna se účastníci vypravili i do Prahy, kde si užili návštěvu v inkubátoru a akcelerátoru UP21. Měli možnost čerpat zkušenosti z krátkých prezentací o třech úspěšných start-upech, které již v této organizaci vyrostly, i zajímavé diskuze, která se poté rozpoutala. Část dne strávili i objevováním našeho hlavního města, které většina účastníků považovala za krásné, ale na konci dlouhého dne už se těšila do neméně krásného a přátelského Brna.

„Pro mě to byl první projekt tohoto typu a zkušenost, která mi skutečně změnila život. Potkat lidi ze zahraničí a zažít Brno (které je podle mého lepší, než Praha) také jako zahraniční host mi pomohlo znovu si připomenou, že jsem občan celého světa a moje práce a nápady jej mohou skutečně ovlivnit,“ říká Italka Rossella Rutigliano.

„Brno na mě velmi zapůsobilo nejen z pohledu architektury, historie, přátelské atmosféry a skvělého piva, ale také infrastruktury na podporu start-upů a proaktivního podnikatelského přístupu,“ pochvaluje si účastník Roman Proskalovich.

20882361_834501670090609_7689489161305190512_n

Celý týden vzdělávání se a plánování budoucího podnikání vyvrcholil posledním dnem a Shark Tankem, kdy podnikatelské týmy předstoupily před přísnou porotu složenou z odborníků na podnikání a marketing, aby své projekty poprvé prezentovali a pokusili se získat od porotců co nejvyšší investici.

Přestože byl program tréninkového kurzu nabitý, účastníci i organizátoři si našli čas na poznávání kultur svých států.

„Myslím, že tento typ projektů je nejefektivnějším nástrojem propojování lidí z Evropské unie a sousedních zemí, a dává jim zkušenosti a schopnosti k tomu, aby se navzájem lépe pochopili,“ uzavírá Proskalovich.

 Lucie Sitarová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>