Robocop

Moderní technologie vylepšující lidské tělo? Seznamte se, Transhumanismus.

Budou za pár let všichni lidé kyborgové? Stanou se moderní technologie součástí lidského těla? Kdo ví. Jasné ovšem je to, že moderní technologie jsou neodmyslitelnou součástí lidského života a ovlivňují jej.

Možná, že jste jste o transhumanismu něco slyšeli a možná také ne. Následující řádky by vám měli v kostce přiblížit o co vlastně jde.

Transhumanismus by se dal definovat jako intelektuální a kulturní hnutí, které se snaží za pomoci nových vědeckých objevů a technologií zlepšit lidský život a lidské bytí, zároveň se snaží o vylepšení lidské schránky tím, že do ní aplikují moderní technologie.  Podle nejmenovaného zástupce České asociace transhumanistů je transhumanismus: „Nový způsob pohledu na budoucnost. Základem je předpoklad, že lidský druh ve své současné podobě nepředstavuje konec vývoje, ale naopak počátek“.

Pojem transhumanismus úzce souvisí s pojmem biohacking, což je dobrovolné vylepšování vlastního těla za účelem zlepšení jeho vlastností. Zlepšení vlastností těla probíhá za pomocí implantátů či jiných prostředků. Biohackingem může být například pití energetických drinků, které naše tělo nabudí a pomohou mu od únavy.

Kyborgové mezi námi 

Pokud jste si mysleli, že jediný kyborg, kterého můžete potkat je Ropocop v televizi tak jste žili v omylu. Kyborgové jsou dnes již mezi námi a dokonce i vy se můžete stát jedním z nich. Označení kyborg vyjadřuje spojení živého organismu s mechanickými částmi. Kyborg může být buď živý organismus, který je zcela ovládán strojem nebo také živý organismus vylepšený o mechanické a elektronické části. My se budeme zabývat druhým druhem kyborga.

I v České republice můžeme narazit na nadšence, kteří se rozhodli stát kyborgem. Nejčastější způsob jak toho docílit je nechat si implementovat tzv. RFID (Radio-Frequency IDentification) implantát. RFID implantáty jsou malá zařízení, jejichž velikost dosahuje přibližně velikosti rýžového zrnka a skládají se z příjmače a čipu, které jsou vloženy do speciálního skla. Do těla se implantáty zavádějí pomocí speciální injekční stříkačky a bolest této procedury se dá přirovnat k bolesti při darování krve.

http://bit.ly/2wJNQ6r
http://bit.ly/2wJNQ6r

K čemu RFID implantáty slouží? Slouží k bezdrátové komunikaci na kratší vzdálenost. Uživatel s nimi může například: platit v bitcoinech, otevírat dveře, odemykat počítač a mobil či sdílet data. Pokud v budoucnu popularita RFID implantátu poroste, můžeme se dle mého názoru těšit i na další využití těchto zařízení.

Transhumanismus má své odpůrce i zastánce, je jen na vás na jakou stranu se přikloníte či vám téma transhumanismu zůstane lhostejné. Každopádně pokud se chcete o tématu dozvědět více vřele doporučuji anglickou stránku humanityplus.org a nebo anglický online časopis zabývající se transhumanismem H+ magazine. Pokud by jste chtěli o transhumanismu slyšet naživo zajděte do pražského Paralelního Polisu, kde se pořádají pravidelné přednášky a diskuze na toto téma, zde vám i poradí s případnou implementací RFID implantátu.

Jiří Čermák

Zdroje:

1) http://humanityplus.org

2) https://www.paralelnipolis.cz/program/transhumanismus/

3) http://lhotak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=159885

4) http://www.biohacking.cz

5) https://wikisofia.cz/wiki/Kyborg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>