Nechce se vám s košem? Žijte ZERO WASTE

Malé děti sní o tom stát se popelářem. My sníme o tom žít životem, ve kterém popeláře nebudeme potřebovat.“ Tak uvádí svůj blog tři ženy, které se rozhodly žít jinak a chtějí inspirovat ostatní. Jana, Helča a Míša jsou cestovatelky, dobrovolnice, objevitelky a jak o sobě rády říkají i velcí snílci.

http://www.czechzerowaste.cz
http://www.czechzerowaste.cz

Na blogu s názvem Czech Zero Waste propagují myšlenku, že lze žít úplně normálně a nevytvářet velké množství odpadu. U nás je to například průměrně 310 kg na osobu za rok. Člověkem žijícím bezodpadovým životem se ale nestanete přes noc, a tak holky hlavně dokumentují, zkouší a zkoumají. Jejich cílem je informovat, jejich revírem jsou domácnosti a jejich protivníky produkty balené do plastů a dalších těžko recyklovatelných obalů.

I to se ale může časem změnit. Například obchodní řetězec Lidl se v poměrně nedávné době (od 1. března) rozhodl, že nebude prodávat klasické igelitové tašky. Něco se možná začíná dít…

Nicméně je třeba podotknout, že ani papírové tašky, kterými řetězec igelitky nahradil, jsou na zdroje při výrobě náročné. S papírovým odpadem se ale i přesto pracuje snáz. „Ideální ale je mít nějakou tašku na opakované použití. Ideálně z nebarvené přírodní látky,“ radí Jana.

Přesto ale lidstvo vyprodukuje podle odhadů ročně až 1.9 miliardy tun komunálního odpadu. Většina pak končí na skládkách. Více informací můžete najít například v atlase odpadu Univerzity z Leedsu.

A jak to všechno začalo?

K zero waste jsme se dostaly různě. Většinou to začalo nějakým malým krokem. Já jsem se třeba rozhodla měsíc nenakupovat v supermarketech, Míša si zase dala 30denní vegetariánskou výzvu, Helča začala studovat environmentální studia,“ říká Jana, jedna z autorek blogu Czech Zero Waste. Blog začaly psát proto, že v Česku do té doby žádný neexistoval.

http://www.czechzerowaste.cz
http://www.czechzerowaste.cz

Zero Waste ale není jen životním stylem několika nadšenců, připojuje se k němu pořád více a více lidí. Někteří třeba jen přestali nakupovat v supermarketech, jiní kompostují na balkoně, ale především i některé firmy se snaží uplatnit tento přístup. A to jak na úrovni výroby, tak i prodeje. „Koneckonců tento koncept pochází právě z průmyslu. Je hezké sledovat, že kromě několika podniků, které mají bezodpadovou výrobu zakotvenou ve svých principech, se snaží alespoň některé zero waste principy aplikovat další, často i nadnárodní firmy,“ dodává Jana.

Nemáte bezobalový obchod za rohem?

Zero Waste komunity v Česku vznikají především v online prostředí sociálních sítí nebo kolem bezobalových obchodů. I těch u nás přibývá. „Situace se liší v každém státě, ale myslím, že právě Česko má největší koncentraci bezobalových obchodů,“ popisuje Helča. Najít obchody, kde pravděpodobně s igelitkou nenakoupíte, můžete například na bezodpadové mapě.

„My nakupujeme především v bezobalových obchůdcích, něco na trzích, ve zdravých výživách a když není zbytí, tak něco málo v supermarketech. Pro některé suroviny, jako je třeba čaj, káva nebo koření, se dá zajít do specializovaných prodejen, čajoven, kaváren,“ radí Míša.

Zero waste ve světě

O zero waste se ve světě mluví už od 80. let, a to především v západní a jižní Evropě a Severní Americe. „Téma života bez odpadu rezonuje mezi jednotlivci, komunitami i státy téměř po celém světě. Například některé africké státy zakazují dovoz plastových tašek. Evropská unie se už několik let snaží posunout více a více k cirkulární ekonomice,“ říká Jana.

Brněnská alchymie a bezobalové nakupování

Věděli jste, že například v Brně nakoupíte bezobalově i třeba parfém? V krámku s názvem Alchymista nejenže vám namíchají parfém na míru, ale pokud si přinesete vlastní lahvičku dostanete slevu. V centru takhle nakoupíte i ořechy, luštěniny a další potraviny, ale i kosmetiku. Stačí jen hledat!

A pokud se chcete se zero waste nadšenci potkat a vyměnit si třeba zkušenosti nebo uspořádat vlastní bezodpadovou akci, můžete 4. až 8. září během Týdne bez odpadu, který holky koordinují.

Vanda Adlerová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>