kosmos

STAVBY Z KOSMU: SOUČASNÝ TREND MODERNÍ HIGH-TECH ARCHITEKTURY

Sci-Fi filmy z budoucnosti plné nadčasových staveb se stávají skutečností. Architektura, která oslovuje milovníky sci-fi filmů 20. století, tvoří moderní svět v čím dál větším měřítku. Jak řekl mistr Yoda: „Vždy v pohybu budoucnost je.“ Dneska hýbou světem gigantické ocelové konstrukce ve tvaru vesmírných lodí a raket vyplněné nerozbitným sklem.

Napříč staletími se architektura vyvíjela jak v detailech, tak náročnosti. Myšlenka technicky nejnáročnějších staveb přišla v polovině 20. staletí ze zajetí. Doslova. Otto Frei, průkopník této postmoderní High-Tech architektury, byl válečným zajatcem ve Francii. Většinu dne přebýval ve stanu pokrytém plachtou, přes který neprošel jediný paprsek světla. Právě v ten okamžik se mu v hlavě zrodila první myšlenka budovy plné denního světla s použitím lehkých materiálů. Inspirací mu byla plošná zavěšená konstrukce namáhaná tahem (viz foto). Prvním světovým unikátem High-Tech architektury se stala stavba Expo67 a dodala architektuře nadčasový rozměr.

otto-frei-atelier

Expo 67 Montreal Foto:Atelier Frei Otto Warmbronn

Svět se od té doby začal doslova otřásat v konstrukcích. Vznikaly dnes již světoznámé architektonické unikáty připomínající spíše futuristické stavby kosmického věku. High-Tech architektura klade důraz na ekologii, extravaganci a optimální funkčnost co do konstrukce, dostatku denního světla a interiéru. Například Museum of Narrative Art, ve tvaru kosmické lodi, je typickým příkladem návrhu připomínající scenérie ze Sci-Fi filmů.

museum-of-narrative-arts-lucas-museum

Museum of Narrative Arts Foto: Lucas Museum of Narrative Art

 Za zmínku stojí i skleněná stavba světoznámého architekta Normana Fostera 30 St Mary Axe v Londýně připomínající raketu či okurku, a to z důvodu minimalizace vzduchové turbulence v okolí budovy.

london-norman-foster

Světoznámá Hongkongská banka, též známá  jako „high-tech kráska“,  vyniká ojedinělým konstrukčním systémem, který tvoří osm čtveřic válcových megasloupů v kombinaci se zavěšenými stropy.

honkongska-banka

Mnoho dalších „kosmických staveb“ využívajících solární energii se stalo trendem současnosti.

Také Brno už je “nadčasovým“ městem

Norman Foster se svou tvorbou stal inspirací mnoha architektonickým kancelářím. Jednou z nich je i česká, mezinárodně uznávaná architektonická kancelář A PLUS, která se stala lídrem české High-Tech architektury a získala již řadu ocenění. Architekti z brněnské kanceláře A PLUS si dali za cíl modernizovat město Brno těmi technicky nejnáročnějšími stavbami a vytvořit z kosmického prachu špičkovou soudobou architekturu.

Za zmínku stojí vědecké centrum CEITEC zaměřené na živou přírodu a pokročilé technologie, postaveno v samém centru Univerzitního Kampusu Masarykovy univerzity. Architekti navrhli dvě budovy, z nichž jedna má atypický půdorys se zastřešeným atriem a v druhé se nachází špičkové výzkumné laboratoře, včetně jednoho z nejsilnějších magnetů pro EEG v Evropě.

Ještě zajímavějším komplexem staveb je Univerzitní kampus Masarykovy univerzity. Půdorys kampusu připomínající mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Stavba má být bránou k vědění, motivovat k celoživotnímu učení.

univerzitni-kampus

vesmirna-stanice-iss

Při kampusu Masarykovy univerzity taktéž navrhli areál Brno Campus Square, který se pyšní svou barevnou dominancí v kontrastu se stylem zasklených ploch. Jistě byste si zde našli zalíbení v relaxu u hrnku čaje či kávy během čekání na manželku při nákupech.

univerzitni-kampus-campus

Brno Campus Square Zdroj: www.aplus.cz

Odpočinek je důležitý, obzvlášť pokud žijete v prostředí, které vás inspiruje a motivuje k každodenním výkonům. Kromě toho je v Brně také místo, kde si svůj sen mohou splinit ti, kteří v dětství snili, o životě na Měsíci. Architekti umí plnit sny. Nedávno dokončili Campus rezidenční areál připomínající raketu, která vás zanese klidně i na váš vysněný měsíc.

rezidential-area-ii

Rezidential Area II Zdroj: www.liveup.cz

A proč Live Up? Protože je tato obytná stavba charakterizována tím, že je NADčasová, NADstandartní, NADnášející se, NAD očekávání. Kdo by nebyl NADšený…

Všímáte si svého okolí a máte tipy na další trendy v architectuře? Napište nám na info@unifer.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>